Aborcja z zastosowaniem farmakologii – jak przebiega i czy jest legalna?

skuteczne tabletki poronne dla kobiet w ciąży pigułka wczesnoporonna jak przywrócić okres

Aborcja z zastosowaniem farmakologii – jak przebiega i czy jest legalna?

Kobieta może znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, która nie pozwoli jej na urodzenie i wychowanie dziecka, w takim przypadku często decyduje się na alternatywę jaką jest usunięcie ciąży. Aborcja jest w naszym kraju nielegalna, lecz jej przeprowadzanie w innych krajach Unii Europejskiej i na świecie odbywa się za pomocą dostępnych w aptekach leków. Co należy wiedzieć na temat aborcji “tabletką po”?

Aborcja z zastosowaniem farmakologii

Udaj się do lekarza

W przypadku, gdy podejrzewasz u siebie ciąże udaj się do lekarza. To on zleci odpowiednie badania i określi w jakim wieku jest zarodek. Posiadając te informacje będziesz wiedzieć, czy możesz poprosić lekarza o tzw. “tabletkę po”. “Tabletka po” jest przepisywana przez lekarza, który rozpozna ciążę i nie liczy sobie ona więcej niż 12 tygodni.

12 tygodni – dlaczego tylko tyle?

Leki wczesnoporonne, które przepisuje lekarz po zastosowaniu ich po upływie 84 dni od zapłodnienia mogą powodować liczne skutki uboczne -obfite krwawienia i silne bóle. Im ciąża jest krótsza tym ryzyko ich wystąpienia jest niższe. W przypadku, gdy ciąża liczy sobie powyżej 9 tygodni podczas kuracji niezbędna jest obecność lekarza, który w razie wystąpienia powikłań będzie mógł zapewnić Ci bezpieczeństwo.

Nie narażaj się na niebezpieczeństwo

Nigdy nie podejmuj się przerwania ciąży na własną rękę. Konsekwencje tego typu działań mogą być tragiczne w skutkach. Niektóre kobiety celem poronienia uderzają się pięściami w brzuch, a nawet wkładają ostre narzędzia do swojej macicy. Takie “zabiegi” doprowadzić mogą do ostrych skurczów macicy, obfitych krwawień, a nawet śmierci.

Nie korzystaj również z internetowych ofert, które oferują możliwość taniego usunięcia ciąży. Tabletki z niewiadomych źródeł, mogą być równie niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Jeśli lekarz przepisze Ci przyjęcie leku, poproś zaufaną osobę o obecność, dzięki temu w razie wystąpienia powikłań szybko zostanie udzielona Ci odpowiednia pomoc.

Poronienie z wykorzystaniem leków – jak przebiega?

pigułka po

Lekarz przepisze Ci najprawdopodobniej dwa leki: Mifepriston i Mizoprostol (znany również pod nazwą Cytotec, Arthrotec). Ich przyjęcie powoduje poronienie w ponad 97%.

Stosowanie tabletek nie powinno mieć miejsca w przypadku ciąży, która jest dłuższa niż 12 tygodni. Leki powodują skurcze macicy, które mają rezultat w wydaleniu tkanki ciążowej z macicy.

Ich zastosowanie może powodować również wystąpienie działań niepożądanych. Tak, jak zostało to wspomniane wcześniej, ryzyko to rośnie z długością ciąży. Wśród takich znajdują się:

 

  • nudności,
  • wymioty,
  • silne krwawienie,
  • silne skurcze macicy,
  • biegunki.

Jeśli któryś z objawów niepożądanych wystąpi w Twoim przypadku koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zanim przyjmiesz tabletki

Przede wszystkim upewnij się, że jesteś w ciąży. Niezbędne będzie udanie się do lekarza i wykonanie badania ultrasonograficznego, dzięki niemu poznasz również wiek ciąży. Wtedy Twój lekarz ustali, czy wykonanie aborcji farmakologicznej jest jeszcze możliwe.

Aborcji farmakologicznej nie może poddać się osobą, która choruje na choroby krwi, np. anemię. Zastosowanie leków może spowodować ostre powikłania. Leku nie powinno się stosować, gdy podejmująca się aborcji kobieta spożywała alkohol lub substancje o działaniu narkotycznym.

Misoprostol nie może być stosowany również wtedy, gdy ciąża jest pozamaciczna. Dlatego przed wykonaniem zabiegu niezwykle ważne jest poddanie się badaniu USG, które wykluczy jej wystąpienie. W przypadku ciąży pozamacicznej aborcja misoprostolem jest niemożliwa, a do jej przeprowadzenia niezbędna jest pomoc ginekologa.