Prawo do życia dla kobiet

skuteczne tabletki poronne dla kobiet w ciąży pigułka wczesnoporonna jak przywrócić okres

Prawo do życia dla kobiet

Propozycja ustawy zakazującej aborcji wprowadziła Polskę na ścieżkę, która prowadzi tylko w dwie strony: w kierunku liberalizacji i całkowitego zakazu. Naruszenie społecznie akceptowalnego kompromisu spowodowało niejako rozłam społeczeństwa na frakcje walczące o prawa płodu i o prawa kobiety. Obecnie aborcja w Polsce jest możliwa w trzech szczególnych przypadkach.

Zagrożenia życia lub zdrowia kobiety

ustawa aborcyjna

Wbrew temu co sugerują środowiska pro-life nowa ustawa w żaden sposób nie chroni życia kobiety. Nawet jeśli w ustawie znajduje się zapis mówiący o możliwości podjęcia działań ratujących matkę kosztem płodu w sytuacji zagrożenia życia po wejściu tej ustawy nie będzie miał on racji bytu. Wynika to z przewidywanych kar za spowodowanie śmierci dziecka poczętego.

Lekarz mając do wyboru natychmiastową reakcję i możliwość oskarżenia o zabójstwo prenatalne a wstrzymanie się z działaniem aż do wystąpienia realnego zagrożenia życia bez wahania wybierze to drugie. Nie jest to wyrachowanie a jedynie instynkt samozachowawczy. Podobnie ma się sprawa z zaawansowanymi technikami diagnostyki i leczenia prenatalnego. Ustawa nie przewiduje sytuacji kiedy ratowane jest życie i zdrowie płodu więc mimo niewielkiego procenta powikłań żaden lekarz nie zaryzykuje wolności i kariery. Jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć tej zależności niech zapozna się ze sprawami o przekroczenie obrony koniecznej. Tak jak w ustawie aborcyjnej mamy zagwarantowane prawo do obrony o ile ktoś (najczęściej prokurator lub sąd) nie uzna iż mogliśmy postąpić inaczej.

Ciężkie wady i nieuleczalna choroba płodu

Zwracam się z prośbą do każdego orędownika pro-life, który czyta ten tekst; gdy już wylejesz na mnie pomyje w komentarzach otwórz wyszukiwarkę i wpisz następujące frazy; anencefalia (nie mylić z mikrocefalią), płód arlekin, pterygium syndrome, thanatophoric dysplasia, cyklopia, acrania, sirenomellia, zespół Edwardsa i zespół Patatou. Tylko proszę nie jedz ponieważ większość z tych zdjęć będzie drastyczna.

Zapewnienia organizacji pro-life o niezmienionym dostępie do badań prenatalnych nie mają racji bytu (brak finansowania z budżetu spowoduje, że wielu nie będzie na nie stać), wprowadzenie ustawy w obecnym kształcie spowoduje lawinowy wzrost urodzeń dzieci jak na zdjęciach powyżej.

Ciąża w wyniku czynu zabronionego

Tutaj mamy wybór między jednym złem a drugim. Z jednej strony mamy straszliwe cierpienie zgwałconej kobiety, z drugiej życie niewinnego dziecka. W tym przypadku nie ma dobrego wyboru. Kobieta, której sprawa dotyczy powinna sama z własnej nieprzymuszonej woli podjąć decyzję czy jest w stanie podołać psychicznie i podjąć ryzyko donoszenia dziecka gwałciciela. Tak długo jak nie zostanie wynaleziona sztuczna macica pozwalająca na rozwinięcie się zarodka poza organizmem kobiety o życiu dziecka z gwałtu ma prawo decydować wyłącznie matka.