W świecie nielegalnej aborcji – jak sobie poradzić?

skuteczne tabletki poronne dla kobiet w ciąży pigułka wczesnoporonna jak przywrócić okres

W świecie nielegalnej aborcji – jak sobie poradzić?

Decyzja o przerwaniu ciąży nie należy do łatwych, jednakże w niektórych przypadkach kobiety nie mają żadnych innych możliwości. Jeśli kobieta mieszka w kraju, gdzie aborcja jest nielegalna i nie ma ona dostępu do bezpiecznego przerwania ciąży, to można wykonać się ją samodzielnie do dwunastego tygodnia ciąży, stosując dwa leki Mifepriston (tabletki poronne, pigułki aborcyjne) i Mizoprostol (Cytotec, Arthrotec). Dzięki połączeniu tych dwóch środków można liczyć na ponad 97% skuteczności, a w przypadku użycia jedynie Mizoprostolu w celu spowodowania aborcji – ponad 90%. Jako, że jest to ingerencja w ludzki organizm, trzeba liczyć się z mniejszymi lub większymi skutkami ubocznymi.

Medyczna aborcja – jak to wygląda?

Aborcja farmakologiczna to jedna z najmniej inwazyjnych form aborcji, gdyż jest ona prosta do przeprowadzenia pod kątem technicznym, a dodatkowo tabletki poronne są stosunkowo łatwo dostępne i występuje znacznie mniej powikłań.

Macierzyństwo nie jest dla każdej kobiety spełnieniem najskrytszych marzeń, gdyż nie każda odczuwa potrzebę zastania w danym momencie matką. Nierzadko dochodzi do zajścia w ciążę przez niedopatrzenie i to kobieta powinna mieć prawo decydowania o swoim życiu, a nie politycy którzy zabronili legalnej aborcji farmakologicznej.

Najbardziej popularną metodą jest podanie ciężarnej doustnie mifepristonu, co powoduje odklejenie się zapłodnionego jajeczka od ściany macicy. Następnie po upływie 36 godzin podaje się dopochwowo mizoprostol wywołujący skurcze macicy, co pomaga wydalić płód. Po zabiegu kobieta powinna w ciągu dwóch tygodni udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań i potwierdzenia poronienia. Aborcja farmakologiczna może być przeprowadzana do 65 dnia ciąży.

Co ze skutkami ubocznymi ?

Jeśli aborcja farmakologiczna zostanie przeprowadzona prawidłowo, a zastosowane środki będą odpowiedniej jakości, to wystąpienie skutków ubocznych jest wręcz znikome. Zazwyczaj kobiety obserwują jedynie wystąpienie obfitej miesiączki. Czasami mogą wystąpić mdłości, biegunka i silne bóle podbrzusza. Oczywiście każdy organizm może zareagować inaczej na podane tabletki poronne. Jeśli krwawienie będzie się przedłużało, a do tego będzie obfite, to należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Kobiety, które zdecydowały się na aborcję zostają obarczone fizycznymi i psychologicznymi konsekwencjami swojej decyzji, która przez społeczeństwo uważana jest za moralnie kontrowersyjną. Jednakże to kobieta powinna dokonywać najlepszego dla siebie wyboru, gdyż to jej przyjdzie żyć z wszelkimi związanymi z tym konsekwencjami.

Tabletka po

Inną możliwością jest zastosowanie antykoncepcji postkoitalnej, czyli po stosunku. Preparaty te dostępne są na receptę i bez trudu można je zakupić w aptekach. Tabletki po stosunku bez zabezpieczenia zapobiegają ciąży, jednakże ważne jest to, aby zostały stosunkowo szybko zażyte. Największą skuteczność tabletki poronne wykazują w przeciągu 24 h od stosunku. Escapelle jest preparatem dostępnym tylko na receptę, który można przyjąć w przeciągu trzech dni. Z kolei EllaOne jest bez recepty i tabletkę można przyjąć w przeciągu 5 dni.