Co należy wiedzieć przed poddaniem się tabletkowej kuracji aborcyjnej?

skuteczne tabletki poronne dla kobiet w ciąży pigułka wczesnoporonna jak przywrócić okres

Co należy wiedzieć przed poddaniem się tabletkowej kuracji aborcyjnej?

Znajdujemy się w różnych życiowych sytuacjach. Niektóre z nich zmuszają nas do podjęcia decyzji w sprawach, w których nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć. Kobiety, które rozważają aborcję nierzadko znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, rodzinnej, czy innej, która nie pozwala im urodzić dziecka i zapewnić mu godnego bytu. Decyzja o aborcji nigdy nie jest łatwa, a jej podjęcia nie ułatwia powszechne społeczne napiętnowanie.

Zanim podejmiesz decyzję

Jeśli masz możliwość dokonania w swoim kraju legalnej aborcji skieruj swoje pierwsze kroki do ginekologa. To on będzie dla Ciebie gwarancją bezpieczeństwa podczas kuracji, a Ty zyskasz pewność, że zabieg przebiegnie bez komplikacji. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję skonsultuj się z bliskimi. Porozmawiaj z osobą, która nie będzie oceniać, i której możesz zaufać.

Nigdy nie podejmuj się aborcji chałupniczymi sposobami – uderzenia w brzuch, wkładanie do macicy ostrych przedmiotów – mogą doprowadzić to tragicznych skutków, w tym również śmierci. Zrezygnuj również z kupna tabletek z niesprawdzonych źródeł. Rezultaty ich stosowania mogą być równie poważne.

Ważne informacje

Pamiętaj, że kuracja aborcyjna jest w Polsce nielegalna. Tabletki poronne nie mogą być stosowane w przypadku ciąży, która trwa dłużej niż 12 tygodni. Leki poronne takie, jak: Mizoprostol, Arthrotec, Cytotec, Mifeprostone, są używane i przepisywane przez ginekologów w krajach, w których aborcja jest legalna.

Jak działa Misoprostol?

Mizoprostol to jeden z najczęściej używanych leków do ponownego wywołania miesiączki. Wywołuje on skurcze macicy, które w efekcie prowadzą do usunięcia tkanki ciążowej z macicy. Jego zastosowanie może prowadzić również do licznych efektów ubocznych, w tym: biegunek, wymiotów, silnych skurczów macicy, krwawienia i nudności. Silne krwawienie jest jednym z najczęstszych występujących skutów ubocznych, kobieta przyjmująca lek powinna znajdować się pod opieką lekarza, bądź też innej zaufanej osoby.

Skuteczność zabiegu wynosi ponad 90%.

Aborcja wywołana lekiem przypomina tą, która wyniknąć może z przyczyn naturalnych. Ta zdarza się w przypadku 10% ciąż.

Aborcja farmakologiczna – o czym powinnaś wiedzieć?

Zanim udasz się po tabletki upewnij się, że jesteś w ciąży. Zrób test ciążowy, udaj się do lekarza, zrób badanie USG. Aborcji z zastosowaniem Misoprostolu podjąć może się tylko kobieta, która znajduje się w ciąży. Dzięki USG sprawdzisz również, jaki jest wiek ciąży i czy może być ona legalnie przeprowadzona (w niektórych krajach europejskich).

Leki nie powinny być stosowane, gdy ciąża trwa dłużej niż 84 dni, czyli 12 tygodni. Im ciąża jest bardziej zaawansowana tym większe jest ryzyko powikłań – silnych bólów, obfitych krwawień. Zaleca się, aby w przypadku, gdy ciąża trwa dłużej niż 9 tygodni, kobieta znajdowała się podczas kuracji pod stałą opieką prowadzącego lekarza. Gdy trwa ona krócej może ją wykonać samodzielnie w domu, jednak zawsze z nadzorem zaufanej osoby. Nie zaleca się stosowania leku w przypadku anemii.